Tarptautinis renginys „Model NATO Vilnius 2024“

2024 m. balandžio 26 d. Lietuvos Respublikos Seime vyko tarptautinis renginys „Model NATO Vilnius 2024“, skirtas Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacijos (NATO) įkūrimo 75-mečiui ir Lietuvos narystės NATO 20 metų sukakčiai paminėti. Renginį organizavo Baltijos pažangių technologijų institutas (BPTI) drauge su Britų taryba, Jungtinės Karalystės ambasada Vilniuje ir Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija. Renginį globoja Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen. Renginyje dalyvavo mokiniai iš Europos valstybių bei Lietuvos.

200 Lietuvos vyresniųjų klasių moksleivių, sklandžiai bendraujančių anglų kalba, besidominčių gynybos temomis ir norinčių geriau pažinti Šiaurės Atlanto sutarties organizaciją –NATO, išbandė jėgas unikalioje simuliacijoje – ėmėsi NATO šalies narės vadovo vaidmens dalyvaujant NATO viršūnių susitikime. Renginio tikslas – įgyti daugiau žinių apie NATO ir jos veiklą bei leisti jaunimui patirti ir suprasti sprendimų priėmimo NATO viršūnių susitikimuose subtilybes bei procesus. Renginį koordinavo patyrę moderatoriai, o moksleiviai tapo NATO valstybių narių viršūnių susitikimo dalyviais, ir atstovaudami jiems priskirtoms šalims, ieškojo sprendimų situacijose, susijusiose su saugumo klausimais. Svarbiausios temos, lydinčios šias situacijas – gebėjimas balansuoti tarp politinės logikos ir karinių poreikių, Aljanso atsakas į hibridines grėsmes, lankstumas prisitaikyti atsakant į naujus geopolitinius scenarijus .

Jaunimui ypač svarbu suprasti, su kokiais iššūkiais šiandien ir ateityje susidurs NATO, nes besikeičianti situacija rodo, jog būtent ateities kartos vis dažniau susidurs su saugumo iššūkiais – pradedant dezinformacija, humanitarinėmis krizėmis, naujųjų technologijų įtaka, kibernetinėmis grėsmėmis ir baigiant klimato kaitos iššūkiais.

Tarptautiniame renginyje „Model NATO Vilnius 2024“ dalyvavo septyni Vilniaus Žemynos gimnazijos mokiniai : Emilė Davidonytė (IV F), Saulius Norvidas (III C), Dovydas Butrymas (III C), Edvard Kunej (III C), Kastytis Orlavičius (III C), Jonas Mindaugas Paukštis (II A), Aidas Petrulevičius (II C). Mokiniai rimtai ruošėsi renginiui ir daug sužinojo apie Šiaurės Atlanto sutarties organizaciją, jos vaidmenį, struktūrą, veiklą ir sprendimų priėmimo procesus; ugdėsi derybinius įgūdžius telkiant šalių narių koalicijas spręsti kolektyvinio saugumo klausimus, suprasti tarptautinio bendradarbiavimo svarbą besivystančiose krizinėse situacijose ir, žinoma, ugdėsi pilietinę savimonę bei sąmoningumą bei smagiai ir turiningai anglų kalba bendravo su bendraamžiais iš Lietuvos ir kitų valstybių.